MATERIAŁY KONFERENCYJNE

Wojciech Jarosiński

INSTYTUT TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO

Organizacja: Patronat Instytutu Transportu Samochodowego nad stacjami kontroli pojazdów w trzecią rocznicę konferencji „Badania techniczne pojazdów w świetle obowiązujących przepisów"
Serock 1998.

 

Wprowadzenie

Geneza powstania  i założenia Patronatu ITS 

W 1998 roku w Serocku, na konferencji organizowanej przez Instytut Transportu Samochodowego p.t.: ”Badania techniczne pojazdów w świetle obowiązujących przepisów”, środowisko osób współpracujących ze stacjami kontroli pojazdów oraz diagnostów zasygnalizowało Instytutowi konieczność stworzenia silnej niezależnej, a co najważniejsze polskiej organizacji w obliczu planowanego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Poniżej wybrane zdjęcia z burzliwych obrad na I Konferencji
”Badania techniczne pojazdów w świetle obowiązujących przepisów” Serock 98

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W odpowiedzi na sugestie, podjęliśmy inicjatywę na rzecz stworzenia silnej grupy lobbingowej wpływającej na proces tworzenia nowych przepisów i nazwaliśmy ją Patronatem ITS wykorzystując uznaną markę naszego Instytutu na rynku motoryzacyjnym w Polsce i za granicą.

Nasza organizacja ma na celu stworzenie spójnego organizmu zajmującego się urzędową kontrolą pojazdów zleconą stacjom kontroli pojazdów przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. Najistotniejszą jego cechą jest ciągły, dwukierunkowy przepływ informacji za pośrednictwem ITS pomiędzy Ministerstwem Transportu i Gospodarki Morskiej, a stacjami kontroli pojazdów i starostwami powiatowymi nadzorujących pracę tychże stacji.

 

Co oferujemy:

  1. Nieograniczona, merytoryczna pomoc naszych specjalistów z zakresu techniki samochodowej,

  2. Pomoc pracowników Biura Patronatu, które codziennie czeka na pytania dotyczące budowy, wyposażenia oraz technologii pracy stacji kontroli pojazdów,

  3. Wsparcie autorytetem naszej firmy, w sprawach nurtujących członków Patronatu ITS,

  4. Reklamę stacji kontroli pojazdów w internecie na witrynie WWW Instytutu,

  5. Profesjonalny system komputerowy, zapewniający pełne logistyczne i merytoryczne wsparcie pracy stacji kontroli pojazdów, z możliwościami specjalistycznej kierunkowej rozbudowy poprzez moduły generowane przez naszych specjalistów. Mamy nadzieję, że system ten w oparciu o wspólne doświadczenia docelowo stanie się ważnym elementem centralnego rejestru badań.

  6. Wczesny dostęp do istotnych informacji dotyczących SKP już w fazie projektu, wraz z interpretacją przepisów związanych z badaniami technicznymi pojazdów,

  7. Nasze wydawnictwa instytutowe, zawierające istotne informacje dotyczące pojazdów i urządzeń eksploatowanych w Polsce (Katalog Marek i Typów pojazdów eksploatowanych w Polsce, Informator SKP, itd.),

  8. Możliwość wykorzystania naszego logo do celów reklamy stacji kontroli pojazdów,

  9. Organizujemy szkolenia zagraniczne, gdzie uczestnicy mogą zapoznać się z systemami badań funkcjonującymi w innych krajach (organizowane były wyjazdy do Szwecji, obecnie planowane są wyjazdy do Niemiec połączone z krótką wizyta na targach motoryzacyjnych w Frankfurcie).

  10. Przekazujemy ukazujące się przepisy i rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej.

  11. Udzielamy 10% rabatu dla uczestników kursów diagnostycznych będących kandydatami do pracy lub pracownikami stacji kontroli pojazdów pod patronatem ITS.

 

Cele jakie chcemy realizować realizować:

  1. Jesteśmy gotowi w każdej nurtującej, naszego członka, sprawie udzielić wszelkich wyjaśnień i wspierać go naszym autorytetem w sytuacjach konfliktowych. Zasygnalizowane niejasności w przepisach, przedstawiamy MTiGM i określamy nasze stanowisko w przedmiotowych sprawach. Wszystkie sugestie dotyczące uchybień w tworzonym prawie przekazujemy do MTiGM.

  2. Konsolidacja środowiska związanego z badaniami technicznymi pojazdów oraz reprezentacja interesów tego środowiska wobec władzy państwowej. Rolę integrującą środowisko pełnią organizowane cyklicznie spotkania, podczas których wymieniane są poglądy i poruszane zagadnienia związane z pracą na stacji kontroli pojazdów i nowo ukazującymi się przepisami.

  3. Jednym z podstawowych celów Patronatu ITS jest ciągłe przekazywanie istotnych i aktualnych informacji techniczno - prawnych dotyczących badań technicznych pojazdów. Jest on realizowany nie tylko poprzez cykliczną wysyłkę materiałów technicznych i obowiązujących aktów prawnych, ale również poprzez  organizowanie spotkań. Obecnie organizacją w.w. szkoleń obok ITS zajmują się Regionalne Ośrodki Patronatu ITS mieszczące się w:

  1. Nie wykluczamy wykorzystania naszej pozycji na rynku motoryzacji, do wynegocjowania korzystnych cen (oraz szybkiej realizacji zamówień w przypadkach szczególnych) urządzeń dla członków Patronatu ITS. Chcemy aby narzędzia pracy były jak najbardziej „przyjazne” pod względem użytkowym dla pracowników stacji kontroli pojazdów i w oparciu o ich sugestie będziemy korygować wymagania jakie stawiamy urządzeniom certyfikowanym.

 

Czym  możemy się pochwalić (dokonania): 

Program PATRONAT jest przedmiotem odrębnego artykułu prezentowanego na niniejszej konferencji.

Poniżej przedstawiono kilka rzutów strony

 

Po wpisaniu do przeglądarki adresu www.patronat.pl pojawia się ekran jak wyżej, gdzie po wciśnięciu przycisku oferta otwiera się podstrona na której można zapoznać się z ofertą patronatu, zobaczyć jak wygląda umowa patronacka, opisana jest również procedura w jaki sposób można przystąpić do patronatu, można również wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać go pocztą elektroniczną.

Następny przycisk otwiera podstronę na której znajduje się adres i telefony kontaktowe z zakładem ZDO oraz biurem patronatu.

Kolejny przycisk otwiera podstronę z krótkim rysem historycznym, gdzie zawarte są podstawowe informacje o Instytucie Transportu Samochodowego oraz o Patronacie nad Stacjami Kontroli Pojazdów.

Dalej przycisk, gdzie możemy znaleźć podstawowe dane o stacjach kontroli pojazdów pod patronatem, dane te są uporządkowane województwami, a zakres znajdujących się tu informacji docelowo ma zostać  znacznie rozszerzony.

Akty prawne to przycisk otwierający podstronę, gdzie wymienione zostały podstawowe akty prawne w oparciu o które działa stacja kontroli pojazdów.

Przycisk programy uruchamia podstronę  skąd można ściągnąć wersję demo programu Patronat  obejrzeć strukturę programu Katalog oraz odnośniki do innych programów.

Przycisk witryna ITS kieruje nas na witrynę Instytutu Transportu Samochodowego

Przycisk Konferencje tu znajdziemy informacje o organizowanych w najbliższym czasie konferencjach związanych z motoryzacją i diagnostyką samochodową.

Przycisk Problemy i porady zawiera kilka porad, które można spuentować w sposób następujący: jeśli drogi internauto masz stację kontroli pojazdów bądź też na niej pracujesz i masz różnego rodzaju kłopoty zawodowe to skontaktuj się z nami i przystąp do Patronatu , a wtedy specjaliści ITS i biura Patronatu będą do Twojej dyspozycji i pomogą Ci w ich rozwiązaniu.

Poza przyciskami otwierającymi podstrony, które zostały omówione powyżej jest przycisk, który otwiera podstronę po podaniu hasła, przycisk oznaczony „Strefa Patronatu”. Podstrona ta jest w fazie przygotowań, a zawierać będzie zinformatyzowane: Katalog Marek i Typów, Informator Stacji Kontroli Pojazdów, Dane Techniczne Wybranych Marek i Typów, katalog pism i spraw interwencyjnych,  oraz cały szereg  danych i wydawnictw, które udostępniane będą tylko członkom Patronatu. Cała korespondencja prowadzona ze stacjami kontroli pojazdów zostanie uporządkowana i ‘stacje patronackie” będą miały do niej dostęp na powyższej podstronie.

 
 

Wśród odnośników znajdują się strony internetowe Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej , Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, Serwisu Motoryzacyjnego Auto – Online, Serwisu Motoryzacyjnego Miesięcznika Auto Moto Serwis, Serwisu motoryzacyjnego Wirtualnej Polski oraz Serwis Prawny wydawnictwa LEX, gdzie możemy znaleźć wszystkie interesujące akty prawne (np. te wymienione na podstronie otwieranej przyciskiem Akty Prawne. 

Najczęściej powtarzające się problemy i pytania, które formułuje środowisko SKP w kontaktach z biurem Patronatu (ZAGROŻENIA) 

  1. Powstanie konkurencji na rynku urzędowych badań pojazdów prowadzące do nierzetelności, praktyki związane z zaniżaniem opłat urzędowej tabeli opłat. Przyczyną tego stanu rzeczy jest według opinii środowiska brak prowadzenia stosownej polityki państwa w zakresie wydawania upoważnień stacjom kontroli pojazdów i pozostawienie jej regulacji całkowicie mechanizmom wolnego rynku.  Za duża ilość stacji kontroli pojazdów na danym terenie prowadzi do nieuczciwej konkurencji w której przegrywają te stacje, które prowadzą badania rzetelnie (w opinii klientów są bardziej restrykcyjne). Paradoksalnie im lepiej wyposażona stacja oraz im bardziej kompetentna i fachowa obsługa tym stacji trudniej  jest utrzymać się na rynku.  Ten stan rzeczy w dalszej perspektywie przełoży się na poważne obniżenie się poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w miarę narastania zjawiska (szybko rosnąca liczba stacji) badania techniczne na stacji kontroli pojazdów będą coraz bardziej fikcją. Przedstawiciele stacji należących do Patronatu ITS, mając na względzie poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zapewnienie stacjom warunków pracy zgodnych z urzędowym charakterem wykonywanych przez nie badań technicznych, postulują podjęcie działań mających na celu zmianę i wyeliminowanie tych niepokojących zjawisk. Wprowadzenie mechanizmów i szeregu uregulowań prawnych określających, że urząd mający delegację prawną wydaje upoważnienie dla nowo powstającej stacji jeżeli spełnia ona stosowne wymagania oraz na danym terenie stosunek zarejestrowanych pojazdów do ilości stacji jest większy niż 5000.

  2. Zarzuty formułowane wobec urzędów powiatowych na prowadzenie nadzoru nad działalnością stacji kontroli pojazdów w sposób nieprofesjonalny oraz zwrócenie uwagi na fakt, że jako organ władzy samorządowej nie podlega on Ministerstwu Transportu i Gospodarki Morskiej w imieniu której nadzór ten sprawuje. Pojawiły się postulaty przekazania kompetencji nadzoru w ręce jednostki centralnej, podległej Ministerstwu Transportu i Gospodarki Morskiej (m. in. wymieniany był ITS), która będzie lepiej przygotowana merytorycznie i będzie posiadała wykwalifikowaną kadrę.

  3. Problem związany z indywidualnym importem pojazdów używanych. Zarzuty formułowane wobec procedury wprowadzania na rynek pojazdów po raz pierwszy zarejestrowanych za granicą. W tym sprzeczności proceduralne dla pojazdów wyposażonych w instalację LPG, tachograf oraz urządzenia wymagające ważnego poświadczenia Transportowego Dozoru Technicznego.

  4. Problemy związane z klasyfikacją pojazdów w  oparciu o Dziennik Ustaw Nr 4 z dnia 23 stycznia 2001 poz. 37. Klasyfikacja zawarta w powyższym akcie prawnym jest w kilku przypadkach niespójna z klasyfikacją, która funkcjonowała przed jego wejściem w życie (przypadek samochodu asenizacyjnego wcześniej samochód specjalny obecnie ciężarowy) co w połączeniu z przepisami finansowymi stwarza kuriozalną sytuację, że  w firmie X znajduje się tabor składający się z samochodów tej samej marki i typu i od jednych firma jest zmuszona odprowadzać podatek , zaś od innych zarejestrowanych wcześniej przed uprawomocnieniem się powyższego rozporządzenia nie.

  5. Problem stosowania przez część wydziałów komunikacji zakazu zmian rodzaju pojazdu oraz podstawowych danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym (na przykład: zmiana klasyfikacji pojazdu z samochodu ciężarowego na osobowy i odwrotnie) na podstawie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

  6. Problem identyfikacji pod kątem posiadania przez zakład dokonujący montażu instalacji LPG świadectwa homologacji sposobu montażu powyższej instalacji , podczas dodatkowego badania pojazdu, w którym dokonano montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazowego.

 

Podsumowanie

Na przestrzeni trzech lat powstała silna organizacja zrzeszająca blisko 500 stacji kontroli pojazdów. Jednym z celów zarówno inicjatorów jak i członków: stacji kontroli pojazdów pod patronatem ITS było stworzenie grupy lobbingowej mającej wpływ na kształt stanowionego prawa. W opinii środowiska obecna sytuacja stacji kontroli pojazdów jest bardzo zła, czy może nawet dosadniej dramatyczna. Ambicją członków patronatu jest przedstawienie tej sytuacji decydentom oraz sformułowanie propozycji rozwiązań mających tą sytuację zmienić i rozpoczęcie rzeczywistej działalności lobbingowej.

 

powrót